Заміна катетера Фолея: як уникнути болю та дискомфорту
Після операції при розвитку деяких урологічних хвороб пацієнтам встановлюють катетер Фолея, за допомогою якого відводять сечу. Цей пристрій також може використовуватися для введення лікарських засобів у сечовий міхур, промивання органу, забору сечі для подальшого лабораторного дослідження. Катетер підлягає періодичній заміні. Процедуру виконує медсестра, але для її проведення не обов'язково вирушати до клініки: можлива заміна катетера Фолея у вас вдома.
Небезпека самостійної заміни катетера Фолея
Пристрій є одноразовим, тому слідкуйте, щоб заміна відбувалася вчасно. Процедуру має виконувати людина з досвідом, тоді жодних ускладнень після її закінчення не виникне.
Якщо ж ви спробуєте впоратися з нею самостійно, це може призвести до:
- розвитку сечостатевої інфекції;
- появі болісних болів у животі;
- тривалого дискомфорту;
- пошкодження стінок сечового міхура.
Терміни заміни катетера
Силіконові вироби розраховані на використання протягом місяця, змінюють латексні щотижня. Застарілі посріблені катетери змінювали кожні три місяці, зараз їх не використовують.
Етапи процедури з заміни катетера
Пацієнт лягає на спину, згинає коліна і розводить їх убік. Медсестра ретельно миє руки з милом та надягає одноразові медичні рукавички.
Етапи заміни:
Етапи заміни:
- підготовка інвентарю, витратних матеріалів;
- обробка зовнішніх статевих органів антисептичним засобом;
- видалення старої трубки;
- повторне миття рук та зміна рукавичок;
- установка нової трубки: медпрацівник бере її з упаковки стерильним пінцетом, потім змащує кінчик гліцерином і вводить в уретру.
Чому з'являється біль
Дискомфорт при носінні катетера може бути пов'язаний з:
- механічним впливом: пристрій травмує м'які тканини та судини;
- запаленням: воно обумовлено інфікуванням місця встановлення, викликає почервоніння, набряклість;
- при катетеризації може порушуватися кровообіг;
- алергією: при контакті пристрою зі шкірою з'являється біль, почервоніння, свербіж.
Іноді біль обумовлена неправильною установкою трубки, що спричиняє порушення кровообігу. Щоб цього уникнути, заміна катетера Фолея вдома має здійснюватися досвідченою медсестрою. Виникнення в уріні та інших виділеннях кров'яних домішок має вас насторожити. Можливо, трубка пошкодила тканини чи судини. Тільки медичний огляд допоможе встановити причину, після чого лікар вживе відповідних заходів.
Пам'ятайте, що прояви болючих відчуттів у різних людей виражені по-різному. Лікар оцінить ваше самопочуття та запропонує заходи щодо полегшення дискомфорту, які підійдуть саме вам.
Можливі ускладнення у процесі катетеризації
Медпрацівник не тільки проводить установку та заміну трубки, але й перевіряє дренаж, оскільки він може забитися згустками крові, відкладеннями. В результаті відтік урини не може. Не потрібно самостійно промивати пристрій, це небезпечно! Негайно звертайтеся за медичною допомогою при появі болю в животі, припинення наповнення сечоприймача, витікання сечі з-під катетера, поява домішок крові, пластівців. Це симптоми патологічного процесу, що протікає у сечовому міхурі. Підтікання вказує на недостатню роздутість фіксуючого балона, надто тонку трубку або перегини в ній.
Припинення наповнення сечоприймача вимагає перевірки правильності його розміщення - він повинен бути нижчим від сечового міхура. При засміченні трубки пристрій змінюють на новий.
Правила догляду за трубкою сечового катетера
- При плануванні хірургічного втручання, яке спрямоване на відновлення природного відходження сечі, використовуйте катетер лише у перші десять діб після операції, а потім перекрийте його. Відкривайте трубку тільки при заповненні сечового міхура. Це допоможе зберегти нормальний обсяг органу та покращити в ньому кровообіг.
- Промивання трубки антисептичними засобами можливе лише за необхідності, інакше патогенна мікрофлора набуде до них стійкості.
- Якщо трубка забилася відкладеннями чи згустками крові, промивання здійснює медсестра.
- Відмовтеся від прийому ванни та використовуйте душ для гігієнічних процедур. Намагайтеся пити достатньо рідини, тому що при невеликому обсязі сечі на стінках трубки швидко формуються конкременти. Крім того, дефіцит рідини може спричинити розвиток запального процесу.
- Не забувайте про своєчасну заміну пристрою, оскільки звуження його просвіту призводить до погіршення відтоку сечі. У такій ситуації ризик занесення інфекції до сечового міхура значно зростає.
Як позбутися больових відчуттів
Іноді дискомфорт пов'язаний із індивідуальною чутливістю пацієнта, його негативним настроєм. Але щоб його уникнути, не відчувати комфорту при носінні трубки, важливо правильно її встановити. Якщо лікар рекомендував приймати перед процедурою анальгетики, не забудьте про це. Така обережність захистить вас від болючих відчуттів. До місця встановлення після процедури можна прикладати холодний компрес. Він полегшить ваше самопочуття та попередить появу запалення.
Від вас теж багато залежить: уважно стежте за станом трубки. Якщо з'являться виділення, кров, одразу звертайтеся до лікаря. Максимально точно опишіть йому свої відчуття, якою є інтенсивність болю. Якщо дискомфорт нестерпний, приєдналися інші тривожні симптоми, ви потребуєте термінової лікарської допомоги.
Пам'ятайте про те, що всі ми різні, тому методи усунення болю можуть відрізнятися. Щоб уникнути занесення інфекції до сечового міхура, слідкуйте за чистотою області катетеризації, зовнішніх статевих органів. Ретельно мийте руки, стежте за чистотою у приміщенні, регулярно змінюйте рушники. Такі прості та всім відомі правила гігієни допоможуть уникнути появи проблем.
Медсестра додому:
Крапельниці:
Крапельниці:
Уколи (Ін'єкції)
Клізми
Клізми
Катетери
Перев'язки
Зняття швів
Перев'язки
Зняття швів
Послуга медсестри вдома –
це зручний спосіб виконувати розпорядження лікаря не виходячи з дому, заощаджуючи час та отримуючи комфорт.
це зручний спосіб виконувати розпорядження лікаря не виходячи з дому, заощаджуючи час та отримуючи комфорт.
Ми приймаємо:
Уколи, ін'єкції, капельниці на дому. Виклик приватної медсестри додому. Уколи, ін'єкції, крапельниці. Уколи вдома. Підшкірна, внутрішньошкірна, внутрішньом'язова, внутрішньовенна ін'єкція. Постановка крапельниць у домашніх умовах. Виклик медсестри додому. Дарниця, Юність, Чернігівська, Воскрпесенка, Лісова.