Тривалий запор. Що робити та які можуть бути наслідки?

Тривалий запор завдає людині серйозного дискомфорту і може призвести до неприємних наслідків для здоров'я. Відповідно, чекати, поки організм самостійно налагодить роботу травного тракту, не варто — треба починати діяти якнайшвидше. Існує безліч способів полегшити стан - очисна клізма, проносні препарати та народні засоби. При цьому не варто забувати, що запор — не хвороба, а симптом, тому важливо визначити причину і позбутися її.

Запор та його причини

Запором лікарі називають порушення дефекації, що супроводжується необхідністю тужитися, неповним випорожненням кишечника та твердими каловими масами. Іноді стан характеризується нездатністю самостійного випорожнення кишечника - у цьому випадку допомогти може лише постановка очисної клізми або проносні препарати.

Згідно зі статистикою, від запорів страждають 30-50% дорослих людей, причому в літньому віці вони спостерігаються в 5 разів частіше. До факторів, що провокують порушення дефекації, входять:
  • малорухливий спосіб життя;
  • хронічні чи тривалі стреси;
  • умисна затримка дефекації (наприклад, у дорозі, де відсутні туалети);
  • неврологічні захворювання (розсіяний склероз, хвороба Паркінсона);
  • неправильне харчування, недостатнє вживання рідини;
  • прийом знеболюючих, препаратів заліза, антацидів, антидепресантів та інших препаратів, що спричиняють порушення травлення як побічний ефект;
  • синдром подразненого кишечника;
  • стан під назвою «ледача кишка», викликане зловживанням проносними;
  • зміна характеру живлення чи води;
  • ендокринні розлади;
  • новоутворення шлунка та кишечника;
  • механічні перешкоди (сторонні тіла, паразити тощо);
  • вагітність.
У будь-якому випадку причину запору необхідно усунути, але спосіб корекції може бути різним. Похибки у харчуванні усуваються самостійно, а ось при механічній закупорці кишечника та деяких захворюваннях може знадобитися хірургічне втручання.
Тривалий запор. Що робити та які можуть бути наслідки?

Способи лікування запору

Якщо запор не супроводжується серйозним погіршенням самопочуття (болі у животі або задньому проході, підвищення температури, нудота, сильне здуття), полегшити дефекацію вдасться в домашніх умовах. Щоправда, використовувати клізми та медичні препарати необхідно обережно, інакше природні процеси дефекації можуть повністю порушитися.

Очисна клізма

Клізма вважається найбільш ефективним та простим способом полегшити стан при запорі. Незважаючи на безпеку процедури, вона має ряд протипоказань: 
  • запальні захворювання ШКТ у гострій формі;
  • злоякісні пухлини кишківника;
  • кровотечі із травного тракту;
  • геморой, особливо у стадії загострення;
  • біль у животі нез'ясованої етіології;
  • перші дні після хірургічних операцій на черевній порожнині.
Для постановки клізми знадобиться спеціальний пристрій, який називають кухлем Есмарха. В резервуар наливають 1-1,5 л теплої кип'яченої води, після чого акуратно вводять наконечник у задній прохід хворого на глибину 3-4 см і починають подавати рідину. Робити це потрібно акуратно, щоб не спровокувати болючі відчуття або ускладнення. Після закінчення процедури пацієнту слід затримати воду на 10-15 хвилин і випорожнити кишечник. При неускладненій запорі однієї клізми вистачає для полегшення дефекації.
Проносні препарати
Ліки для усунення запору поділяються на кілька категорій, залежно від механізму дії та активних речовин, що містяться у складі: 
  • Стимулюючі. Категорія стимулюючих проносних поділяється на дві групи. До першої відносяться препарати, що впливають на нервові закінчення кишечника, в основному на тонку та товсту кишку. Друга група посилює перистальтику, завдяки чому відбувається випорожнення кишечника. До стимулюючих проносних відносяться натуральні засоби - касторка, листя сенни, жостеру, а також синтетичні речовини - пікосульфат натрію, бісакодил.
  • Об'ємні. Механізм дії препаратів у тому, що вони затримують вологу в кишечнику, набухають і розтягують кишкові стінки. Завдяки збільшенню обсягу вмісту відбувається активація перистальтики та виведення калових мас назовні. До категорії об'ємних препаратів належать харчові волокна - висівки, лляне насіння, морська капуста.
  • Осмотичні та сольові. Кошти, що належать до цієї групи, діють так само, як об'ємні проносні - вони утримують у просвіті кишечника рідину, не викликаючи зневоднення, підвищують осмотичний тиск і сприяють спорожненню. Після застосування препаратів кал розріджується, а частота дефекацій зростає. До їх переліку входять макрогол, сульфат магнію, карловарська сіль.
  • Розм'якшувальні. До розм'якшувальних проносних відносяться масла (вазелінове, мигдальне), рідкий парафін, гліцерин. Вони сприяють зволоженню калових мас, змащують слизову оболонку кишечника, збільшують обсяг вмісту, завдяки чому настає полегшення. До окремої категорії належать мікроклізми на основі сорбіту, цитрату та лаурилсульфоацетату натрію. Це зручні у застосуванні засоби, які використовуються як звичайні клізми (вводяться у пряму кишку), але не потребують досвіду та спеціальних навичок. Після введення активних речовин полегшення настає майже відразу. 
Ефект від проносних проявляється по-різному - від 10-15 хвилин до 7-10 діб. Небезпека застосування таких засобів полягає в тому, що при зловживанні вони можуть спричинити синдром лінивої кишки, коли організм втрачає здатність до самостійної дефекації. Крім того, кожен із засобів має протипоказання та побічні ефекти, які необхідно враховувати перед застосуванням.
Послуга медсестри вдома –
це зручний спосіб виконувати розпорядження лікаря не виходячи з дому, заощаджуючи час та отримуючи комфорт.
Ми приймаємо:
Виїзд медсестри додому - оплата
Уколи, ін'єкції, капельниці на дому. Виклик приватної медсестри додому. Уколи, ін'єкції, крапельниці. Уколи вдома. Підшкірна, внутрішньошкірна, внутрішньом'язова, внутрішньовенна ін'єкція. Постановка крапельниць у домашніх умовах. Виклик медсестри додому. Дарниця, Юність, Чернігівська, Воскрпесенка, Лісова.
виклик медсестри додому: 
+38 097 450 26 59
крапельниці, уколи, перев'язки