Як боротися з підвищеною температурою
Висока температура тіла (або гіпертермія) - це неприємний стан, що заважає роботі, навчанню та повноцінному відпочинку. Найчастіше зростання температурних показників є радше добрим знаком. Він говорить про те, що організм бореться з хвороботворними мікробами та вірусами, створюючи несприятливі умови для їхньої діяльності. При хорошому імунітеті висока температура тримається кілька днів, після чого загальний стан приходить в норму. Але як бути, якщо показання градусника залишаються високими тиждень чи довше?
У таких ситуаціях можна сходити до лікарні чи викликати медсестру додому (що особливо актуально для дітей та пенсіонерів). Іноді вийде обійтися і самотужки, давши організму трохи більше часу на усунення патології. Але щоб не нашкодити собі чи близьким, потрібно чітко розуміти, коли висока температура вважається природною, а коли вона є провісником серйозної проблеми. Про всі аспекти тривалої гіпертермії ми поговоримо далі.
У таких ситуаціях можна сходити до лікарні чи викликати медсестру додому (що особливо актуально для дітей та пенсіонерів). Іноді вийде обійтися і самотужки, давши організму трохи більше часу на усунення патології. Але щоб не нашкодити собі чи близьким, потрібно чітко розуміти, коли висока температура вважається природною, а коли вона є провісником серйозної проблеми. Про всі аспекти тривалої гіпертермії ми поговоримо далі.
Класифікація гіпертермії (високої температури):
Як відомо, ідеальною температурою людського тіла є показник 36,6 градусів. Незначні відхилення у більшу чи меншу сторону не вважають чимось серйозним. Температура може змінюватися внаслідок впливу зовнішнього середовища (спека або холод), після фізичних навантажень, при тривалому прийомі гарячої або холодної ванни.
Коли температурний показник перескакує позначку 37 градусів, вже можна говорити про наявність захворювання, з яким організм намагається боротися. Це не означає, що потрібно відразу викликати додому медсестру чи лікаря. Насамперед слід виділити категорію, до якої належить конкретне температурне відхилення.
Якщо говорити безпосередньо про гіпертермію, то її поділяють на 3 рівні:
- Низький - від 37,2 до 38 градусів.
- Середній – від 38 до 40 градусів.
- Високий - 40 градусів і більше.
Низький рівень вважається найбільш безпечним, оскільки він свідчить про нормальну роботу імунітету, який намагається боротися із патологією. Деякі люди, навпаки, вважають його неприємним, оскільки за такої гіпертермії не рекомендується приймати жарознижувальні. Швидше за все, ставлення обумовлене небажанням довго хворіти і перебувати в дискомфортному стані ( жарознижувальні працюють швидше за природний захист).
Другий рівень говорить про більш серйозну поразку організму, хоча самостійна боротьба з патологією також можлива. Звертатися до лікаря необов'язково. У багатьох випадках можна обійтися аптечними препаратами або народними засобами.
А ось за високої гіпертермії вже варто звертатися за професійною допомогою. Не виключена і госпіталізація, оскільки є ризик життя.
Окрему увагу варто приділяти тривалості гіпертермії. За цим показником її поділяють на 4 види:
- рецидивну;
- постійну;
- тимчасову;
- перемежується.
З усіх варіантів найбезпечнішою вважається тимчасова гіпертермія. Якщо ж висока температура тримається постійно, виникає з певними проміжками чи скаче між рівнями, неполадки в організмі, швидше за все, серйозні. Хоча тут все залежатиме від причин.
Чого не варто робити за гіпертермії?
Нерідко люди роблять дії, які вважають корисними, хоча насправді вони йдуть хворому на шкоду. При боротьбі з гіпертермією слід пам'ятати про такі моменти:
- Якщо жар почався у дорослого, який не страждає на серйозні хронічні хвороби, не потрібно збивати температуру препаратами, навіть якщо вона зросла до 39 градусів (це ще нормальний рівень). Знижуючи температурний показник, ви нормалізуєте умови життєдіяльності вірусів і бактерій, одночасно пригнічуючи природний бар'єр. Так ви прирікаєте людину на наступний прийом антибіотиків і тривале перебування на лікарняному.
- Не використовуйте засоби, які сприяють зростанню температури. Потрібно відмовитись від використання гірчичників, спиртових компресів, гарячих водних процедур. Також не варто закутувати хворого на електроковдру.
- Не заважайте природному випаровуванню поту. Таким шляхом організм сам себе охолоджує. Якщо укутати людину в кілька шарів одягу та ковдр, можна порушити терморегуляцію, і гіпертермія триматиметься набагато довше.
- Не нагрівайте повітря. Відмовтеся від використання камінів або інших обігрівачів. Тримайте кімнатну температуру на рівні 22-24 градуси. Якщо хворий скидатиме ковдру, нічого страшного. Головне, щоб у приміщенні не було протягів.
- Не давайте хворому надто солодкі напої (наприклад, гарячий чай із варенням). Отримана рідина вийде разом із потом, а ось цукор стане гарним паливом для хвороботворних організмів.
Коли та як збивати температуру?
Боротися з гіпертермією потрібно, якщо показники градусника тримаються в межах 38-39 градусів більше 5 днів. Також вживати заходів варто при стрибках у межах 40 градусів.
Найкраще виконувати такі дії:
Найкраще виконувати такі дії:
- Давайте хворому більше води кімнатної температури.
- Прикладайте до тіла холодні компреси. Для цього краще використовувати бавовняні рушники. Намочену тканину слід добре віджати і покласти в пахвові зони, на лоб, шию та зап'ястя, а також у пахвинну ділянку.
- Протирайте тіло хворого на воду з температурою 27-33 градуси. Почніть з обличчя і чола, висушіть їх, потім протріть руки, а в кінці ноги.
- Проводьте хворому повноцінні водні процедури у ванній кімнаті. Температура води має становити близько 35 градусів. Поступово її можна знижувати.
Медсестра додому:
Крапельниці:
Крапельниці:
Уколи (Ін'єкції)
Клізми
Клізми
Катетери
Перев'язки
Зняття швів
Перев'язки
Зняття швів
Послуга медсестри вдома –
це зручний спосіб виконувати розпорядження лікаря не виходячи з дому, заощаджуючи час та отримуючи комфорт.
це зручний спосіб виконувати розпорядження лікаря не виходячи з дому, заощаджуючи час та отримуючи комфорт.
Ми приймаємо:
Уколи, ін'єкції, капельниці на дому. Виклик приватної медсестри додому. Уколи, ін'єкції, крапельниці. Уколи вдома. Підшкірна, внутрішньошкірна, внутрішньом'язова, внутрішньовенна ін'єкція. Постановка крапельниць у домашніх умовах. Виклик медсестри додому. Дарниця, Юність, Чернігівська, Воскрпесенка, Лісова.